Informace o vinotékách

Před nákupem chladničky na víno

Při výběru chladničky na víno je třeba zvážit mnoho parametrů. Při nákupu chladničky na víno může být obtížné získat přehled o tom, co je třeba zvážit.

Přečtěte si našeho průvodce se sedmi věcmi, na které byste měli myslet: Průvodce výběrem chladničky na víno

Počet lahví v chladničce na víno

Kapacita chladničky na víno je vyjádřením absolutního maximálního počtu lahví, pokud je chladnička na víno plně naplněna a lahve naskládané na sebe, obvykle s jednou nebo více vyjmutými policemi. Výchozím bodem jsou lahve Bordeaux. Všichni výrobci takto uvádějí kapacitu láhví.

Pokud chcete chladničku na víno používat se všemi policemi a/nebo bez lahví, které chcete umístit napříč, bude kapacita lahví nižší, než je uvedeno. Ohledně přesné informace o kapacitě lahví v chladničce, o kterou se zajímáte, nás prosím kontaktujte.

Jaká je teplota v chladničce na víno

Nejvhodnější teplota pro chladničku na víno se liší podle toho, zda chladničku na víno používáte k dlouhodobému skladování, jako servírovací skříňku nebo jako kombinaci obojího. Pokud vinotéku používáte především k dlouhodobému skladování, je ideální teplota 12 stupňů. To platí pro červená, bílá i růžová vína. Lze použít i vyšší teploty, ale je třeba si uvědomit, že čím vyšší teplota, tím rychleji se víno vyvíjí.

Pokud používáte vinotéku jako servírovací skříňku, odkud pravidelně vytahujete lahve k vypití a plníte do ní nové, nastavte teplotu přibližně na 15-16 stupňů. Při podávání bude mít pak víno rychle ideální teplotu 16-18 stupňů.

Pokud máte také bílá vína a šampaňské atd., pak potřebujete buď vinotéku se dvěma zónami, kde jednu zónu nastavíte na 6-8 stupňů pro bílá vína a druhou zónu použijete pro červená vína. Pokud máte pouze jednu zónu, je třeba bílé víno nebo šampaňské vyjmout z vinotéky několik hodin před jeho vypitím a dát je do běžné chladničky, která je často nastavena na 5 stupňů.

Teplotní rozdíl ve dvouzónových vinotékách

U chladniček na víno se dvěma teplotními zónami můžete v každé komoře nastavit jinou teplotu. Podle našich zkušeností by však měl být mezi oběma komorami vždy minimální teplotní rozdíl 6 stupňů, aby se zabránilo hluku z kompresoru. Pokud například nastavíte jednu zónu na 5 stupňů, neměli byste druhou zónu nastavit na méně než 11 stupňů.

Hluk z vinotéky

Vinotéka vydává více hluku než běžná chladnička. Částečně je to proto, že uvnitř chladničky jsou ventilátory. Tyto ventilátory rozvádějí chlad po chladničce tak, aby byla v celé chladicí zóně rovnoměrná teplota. Hladina hluku se také značně liší v závislosti na akustice místnosti, do které jste vinotéku umístili. Více informací o hluku ve vinotéce a o tom, jak ho můžete snížit, najdete zde.

Nejdůležitější je zajistit, aby vinotéka stála zcela rovně. Riskujete, že vinotéka bude dělat hluk příliš a často. Navíc vinotéka spotřebovává zbytečně mnoho energie, pokud nestojí zcela rovně. 

Když se chystáte koupit chladničku na víno

Když je vinotéka položená, může se poškodit

Pokud jste se rozhodli vyzvednout si vinotéku sami, je důležité, abyste ji během přepravy nechali ve vzpřímené poloze.

V některých případech může dojít k poškození kompresoru/chladicího systému, pokud vinotéka byla během přepravy položená. Proto doporučujeme, abyste si nechali vinotéku doručit naším dopravcem, který ji může po celou dobu přepravy k vám přepravovat ve vzpřímené poloze.

Po zakoupení chladničky na víno

Se zapnutím vinotéky počkejte

Jakmile budete mít vinotéku tam, kde má být, počkejte 24-48 hodin (Eurocave vždy 48 hodin), než ji připojíte k napájení. Je důležité, aby mohla stát vinotéka po přepravě v klidu, protože se musí aklimatizovat. Důležité je také, aby stála vinotéka zcela rovně. Eventuální dobu čekání můžete využít k doplnění lahví do vinotéky.

Při připojování chladničky na víno dodržujte uzemnění!

Je důležité, abyste chladničku na víno připojili k uzemněné zásuvce. Jednak kvůli vlastní bezpečnosti, ale také proto, že některé vinotéky (zejména termoelektrické) nemusí správně fungovat, pokud nejsou připojeny k aktivnímu uzemnění.

Všechny naše chladničky na víno jsou dodávány s tzv. zástrčkou Schuko, která je standardem ve většině evropských zemí. Jedná se o dvoukolíkovou zástrčku s bočním uzemněním. Mnoho dánských domácností má zásuvku na zástrčku s 3 kolíky. V těchto případech je třeba zakoupit tento adaptér, který se snadno nasadí.

Případně byste měli vy nebo autorizovaný elektrikář vyměnit zástrčku za dánskou tříkolíkovou zástrčku, kterou můžete zakoupit také zde. Více informací o zachování uzemnění a různých typech zásuvek najdete na webových stránkách Dánského bezpečnostního úřadu.

Jaký je nejlepší způsob skladování lahví v chladničce na víno?

Pokud víno skladujete delší dobu, je důležité, aby láhve zcela ležely, aby byl korek udržován vínem vlhký. Některé vinotéky mají odkládací poličku, na kterou můžete lahve umístit šikmo, abyste viděli etikety. Při pohledu do vinotéky to vypadá opravdu dobře. Nezapomeňte však střídat láhve, které leží s těmi, které stojí šikmo, aby korek nevyschnul.

Lahve, které chcete uchovávat co nejdéle, můžete uložit do pevných polic, které nebudete tak často vytahovat. Můžete mít několik pevných polic pro vína, ze kterých pravidelně pijete a kde se vína střídají. Tímto způsobem dopřejete vínům, která je třeba dlouhodobě skladovat, co nejlepší odpočinek a zrání bez zbytečného otřásání.

Jak nejlépe uspořádat lahve s vínem

Všichni výrobci vinoték uvádějí počet lahví, které vinotéka pojme, podle počtu lahví Bordeaux.. Málokdo má však ve své sbírce vín pouze lahve Bordeaux. Existuje mnoho lahví, které jsou silnější a delší než lahve Bordeaux. Počítejte tedy s tím, že se vám do ní vejde asi 70 procent z uvedeného počtu lahví Bordeaux, pokud máte různé velikosti lahví.

Dobrým a nenáročným trikem je zabalit lahve do vrstvy kuchyňské fólie. Díky tomu se lahve trochu více třou, což usnadňuje jejich stohování. Kromě toho je i další výhodou, že kuchyňská fólie dobře sedí na etiketě, což je dobré, pokud chcete láhev později prodat.

Nepřeplňujte svou vinotéku. Je důležité, aby uvnitř vinotéky mohl cirkulovat vzduch. Tím je zajištěna konstantní teplota v celém chladicím prostoru.

Plíseň v chladničce na víno

Výměna vzduchu obecně působí příznivě proti vlhkosti. To se týká všeho od sklepů, kůlen až po vinotéky. Proto je dobré čas od času vinotéku otevřít a vyvětrat.

V chladničce na víno však může vzniknout plíseň. Naštěstí se to dá napravit dobrým čištěním, které můžete provádět rutinně jednou za půl roku. 

Doporučujeme Rodalon nebo podobný přípravek v kombinaci s pravidelným hlavním čištěním vinotéky. Vyndejte lahve a vnitřek skříňky umyjte lehkou mýdlovou vodou, následně Rodalonem a nakonec omyjte čistou vodou. Rodalon lze dobře naplnit do lahvičky s rozprašovačem.

Když pak lahve ukládáte zpět do vinotéky, snažte se, aby se nedotýkaly zadní stěny uvnitř skříňky. To napomáhá cirkulaci vzduchu, která je vhodná proti plísním a houbám.

Nakonec můžete lahve před uložením do vinotéky zabalit do potravinové fólie. Tím se chrání etikety a zároveň se lahve na sebe lépe ukládají. Na štítek můžete také nastříkat lak na vlasy jako malou ochrannou fólii, ale my máme nejradši kuchyňskou fólii. Samozřejmě na suchou láhev..…

Když zapnete vinotéku

Když vinotéku zapnete poprvé, pojede naplno, protože k ochlazení všech lahví je potřeba hodně energie. Celý chladicí systém musí být řádně spuštěn.

Zpočátku proto zjistíte, že je vinotéka hlučnější než obvykle. Skříň se také zapíná a vypíná vícekrát než obvykle.

Pokud teplota kolísá nahoru a dolů

Po nastavení požadované teploty ve vinotéce je zcela normální, že skutečná teplota bude kolísat o několik stupňů nahoru a dolů. To se liší podle toho, zda má vinotéka vytvářet chlad, nebo právě chlad vytvořila.

Tyto teplotní výkyvy jsou zcela normální a víno na ně nemá čas reagovat, protože kapalina mění teplotu déle než vzduch ve vinotéce.

Lahve, které do chladničky na víno vložíte, pomáhají stabilizovat teplotu v chladničce. Proto je dobré udržovat chladničku na víno dostatečně plnou lahví, aby se udržovala stabilní teplota. 

Další informace naleznete v příručce

Další pokyny a použití vinotéky naleznete v přiloženém návodu, který najdete v části "Ke stažení" u každé vinotéky.

Jak vytáhnout polici

Odlepení ochranné fólie

 

Můžete porovnat až 3 produkty
Porovnat
MAX. 3 jednotky
Počet lahvíPočet lahví
Typ lahveTyp lahve
Chladicí zónyChladicí zóny
Energetika/kWhEnergetika/kWh
MístoMísto
Úroveň stoupání (dB)Úroveň stoupání (dB)
Počet policPočet polic
Výška Výška
ŠířkaŠířka
HloubkaHloubka
Otočné dveře Otočné dveře